PratikA'ya Hoş Geldiniz...

E-posta ve parolanızı kullanarak
güvenli giriş yapabilirsiniz.


PratikA Üyelik

PratikA ayrıcalıklarından yararlanmak için
aşağıdaki formu doldurmanız yeterli.

Kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum.

PratikA'ya Hoş Geldiniz...

E-posta ve parolanızı kullanarak
güvenli giriş yapabilirsiniz.

seslendirme-nedir

Seslendirme Nedir?

Bilgi - 13-09-2018

Seslendirme kısaca metnin anlattığı hikayeye uygun olarak seslendirme sanatçısı tarafından konuşmaya çevrilmesidir.

Seslendirme sanatçısına gelen metin bazen bir tanıtım filmi, bazen bir belgesel film, bazen bir sinema filmi, bazen bir reklam, bazen bir doğrudan satış, bazen santral mesajı, bazen animasyon veya çizgi film, bazen bir şarkı veya jingle olabilir. Bütün bu metinsel ifadelerle tarif edilen çalışmalar seslendirme sanatçıları tarafından tonlama, vurgu, fonetik kurallara uygun olarak seslendirilir. Burada sesin yaratacağı etki çok önemli olmaktadır. Sadece video, sadece metin veya müzik tek başına seslendirmenin yarattığı etkiyi yaratmaz. Bütün bu çalışmaları harika bir sanat eserine dönüştüren seslendirmedir. Bunun için sanatçı çok önemlidir.

Seslendirme iyi bir sanatçıdan dinlendiğinde ben de yapabilirim hissi uyandıracak bir albeni yaratır ancak her konuşan seslendirme yapamaz. Bunun için sesi kullanma becerisi ve eğitimi çok önemlidir. Dili kurallarına göre kullanma konusunda yetişmiş seslendirme sanatçılarının verdiği kurslar bu konuda çok önemli bir işlev görmektedirler.

Seslendirme bir sanattır ve bütün sanatlar gibi ciddiye alınması gerekir. Rende veya palanga kullanmayı öğrenmeden nasıl marangozum diyemezseniz, seslendirme eğitimi almadan da seslendirme sanatçısıyım diyemezsiniz. Bunun için kullandığınız dili iyi bilmeniz gerekir.

Başlangıç için önce bir kurs, ardından da pratik yapabileceğiniz bir seslendirme ajansı çok yerinde olur.

 

Tüm Yazılarımız için tıklayın.